Podsumowanie Projektu W dzień i w nocy bez przemocy

Strona główna » Aktualności » Podsumowanie Projektu W dzień i w nocy bez przemocy

data dodania: 2019-06-17 07:33:06


We wtorek 4 czerwca w Łazach odbyła się II Edycja Projektu " W dzień i w nocy bez przemocy", zorganizowana przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działający przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Łazach we współpracy z Fundacją z Pomysłem. Organizatorzy projektu po raz drugi uświadamiali mieszkańcom regionu, że ze zjawiskiem przemocy należy walczyć oraz stawiać na profilaktykę, również wśród tych najmłodszych mieszkańców.

W ramach wydarzenia w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach został wyświetlony film Bez wyjścia. Historia Rahtaeh Parsons (reż. Rama Rau). Po filmie odbyła się dyskusja z udziałem młodzieży oraz przedstawicieli instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.

Film został nakręcony w 2015 roku w Kanadzie. To historia 15-letniej dziewczyny z Halifax w Nowej Szkocji (Kanada), która w trakcie imprezy klasowej została zgwałcona przez szkolnych kolegów. Sprawcy przestępstwa nagrali zdarzenie i upowszechnili je w Internecie. Film został udostępniony tysiące razy w całej Kanadzie, a próby uzyskania pomocy policji przez nastolatkę i jej rodziców zakończyły się niepowodzeniem. Rahtaeh popełniła samobójstwo 7 kwietnia 2013 r. Film ujawnia daleko idące skutki cyberprzemocy oraz oddziaływanie kultury gwałtu, przejawiające się m.in. w obwinianiu ofiar przemocy seksualnej za to, co je spotyka. Dzięki rosnącej presji społecznej i medialnej, kampanii internetowej i zaangażowaniu Anonymous, którzy zagrozili ujawnieniem tożsamości gwałcicieli, lokalny rząd Nowej Szkocji i Kanadyjska Królewska Policja zdecydowały o otwarciu sprawy i postawieniu napastników przed sądem. W 2014 roku Kanada stała się jednym z pierwszych krajów, które wprowadziły ustawę o cyberprzemocy, zwaną także Prawem Rehtaeh. Film mogli obejrzeć uczniowie klas gimnazjalnych, osmoklasiści i licealiści.

 

Na placu przy fontannie odbył się spektakl pt. “Żabia sprawa” skierowany dla dzieci ze szkół podstawowych. Bajka jest odpowiedzią na potrzebę uczenia dzieci szacunku do innych, ale także umiejętności komunikowania własnego zdania i potrzeb. Spektakl wystawiła Art. 207- Artystyczna Grupa Antyprzemocowa z Bielska Białej. Po spektaklu aktorzy w dyskretny sposób przeprowadzili z dziećmi rozmowę w trakcie której poruszono temat m.in. molestowania, pytali dzieci, czy kiedykolwiek ktoś wbrew ich woli posadził ich na kolanach lub dawał buziaka. Tłumaczyli, że nie można pozwalać, aby ktoś obcy naruszał ich przestrzeń jeśli tego nie chcą.

W trakcie trwania projektu pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Łazach rozdawali mieszkańcom Łaz białe kwiaty przewiązane niebieską wstążką do której był dołączony bilecik z informacją gdzie można uzyskać wsparcie w przypadku doznawania przemocy bąź też bycia świadkiem stosowania przemocy.

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciągowicach zadbali o to aby w trakcie imprezy było bezpiecznie jak i zapewnili wiele atrakcji dla najmłodszych.

 

Ewelina Łuszczyńska

czytano: 199 razy

autor: opslazy.pl

Strona główna

ALPANET - Polskie Systemy Internetowe