

Korpus Wsparcia Seniorów 2024 - Usługi sąsiedzkie
Ośrodek Pomocy Społecznej w Łazach przystąpił do realizacji nowego zadania pomocy społecznej jakim są „usługi sąsiedzkie” w ramach programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej “Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 – moduł I.
Wartość dofinansowania wyniosła 90 400,00 zł, całkowita wartość programu 113 000,00 zł.
Pod pojęciem usług sąsiedzkich należy rozumieć świadczenia pomocy społecznej o charakterze opiekuńczym, które organizowane są w miejscu zamieszkania.
Usługi sąsiedzkie są formą wsparcia świadczoną przez osoby blisko mieszkające, które wynagradzane są w formie pieniężnej przez gminę. Udzielanie wsparcia w ramach usług sąsiedzkich przez osoby z najbliższego otoczenia osobie wymagającej wsparcia, ma na celu gwarancję większej elastyczności udzielanej pomocy, która nie musi być ograniczona konkretnymi dniami i godzinami, a może być świadczona adekwatnie do zaistniałych potrzeb.
Wsparcie udzielane w postaci usług sąsiedzkich może zostać przyznane:
-
osobie samotnej w wieku 60 lat i więcej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona,
-
ww. osobie, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także osoby bliskie, takie jak wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.
Usługi sąsiedzkie swoim zakresem obejmować będą takie czynności jak:
-
zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych związanych z zapewnieniem posiłków, dostarczaniu zakupów, dokonaniu opłat, załatwianiu spraw urzędowych, wizyt lekarskich, realizacji recept, jak również pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego, w tym utrzymanie czystości i porządku w mieszkaniu;
-
pomoc w zapewnieniu podstawowej opieki higieniczno-pielęgnacyjnej w zakresie utrzymania prawidłowej higieny osobistej, zapewnienie czystej odzieży, bielizny osobistej i pościelowej;
-
zapewnienie kontaktu z otoczeniem poprzez towarzyszenie w spacerach, odwiedzinach, organizowanie spotkań z innymi osobami, umożliwienie dostępu do bieżących informacji, inne czynności wskazane przez osobę korzystającą z usług sąsiedzkich, niewymagające specjalistycznych umiejętności, wiedzy i kompetencji.
Kto będzie mógł świadczyć pomoc?
Świadczeniem usług sąsiedzkich będą mogły zajmować się osoby, które spełnią poniższe wymagania:
-
ukończyły 18. rok życia,
-
nie należą do rodziny osoby, dla której mają być świadczone usługi,
-
nie są zamieszkującym oddzielnie członkiem rodziny (małżonkiem, wstępnym lub zstępnym) osoby, dla której mają być świadczone usługi,
-
oświadczyły, że są zdolne pod kątem psychofizycznym do świadczenia tego typu usług,
-
zamieszkują w okolicy osoby, dla której przeznaczone są usługi,
-
przeszły szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy,
-
zostały zaakceptowane przez organizatora usług i osobę, na rzecz której usługi te mają być świadczone.
W ramach usług sąsiedzkich gmina planuje objąć wsparciem maksymalnie 10 środowisk w ramach pozyskanych na ten cel środków finansowych z budżetu państwa w zakresie Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024.
Informacji na temat Programu udziela Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Łazach – Pani Monika Wierzbicka,
telefon kontaktowy – +48 32 67 295 71 wew. 10 lub 691 474 419, w godzinach 7:00 – 15:00.
Osoby zainteresowane proszone są o wypełnienie druku zapotrzebowania na wsparcie w postaci usług sąsiedzkich dostępnego poniżej.
Miejsce złożenia dokumentów:
Ośrodek Pomocy Społecznej w Łazach, ul. Pocztowa 14 - pokój nr 29
Termin zgłaszania do: 21.06.2024 r.

Nasze wsparcie
Twoja samodzielność
Informacje
O naszym ośrodku
-
Rola Ośrodka
Przyznawanie i wypłacanie przewidzianych ustawą świadczeń, praca socjalna, prowadzenie i rozwoj niezbędnej infrastruktury socjalnej, analiza i ocena zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej, rozwijanie nowych form pomocy społecznej i samopomocy.
-
Jak się zgłosić?
Osoba lub rodzina, ubiegająca się o pomoc społeczną, może zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania (ośrodki znajdują się w każdej gminie). Decyzje o przyznaniu lub odmowie przyznania pomocy wymagają uprzednio przeprowadzenia przez pracownika socjalnego rodzinnego wywiadu środowiskowego. Decyzje w sprawach świadczeń pomocy społecznej wydawane są w formie pisemnej. Od każdej decyzji służy prawo odwołania.
Galeria
Zdjęcia z wydarzeń
Czy wiesz, że...
Ciekawe informacje

Trzeba sobie pomagać
To naturalne prawo
Jesteśmy do Twojej dyspozycji
Aby skontaktować się z nami zadzwoń do nas lub wypełnij poniższy formularz kontaktowy.

Formularz kontaktowy
Masz do nas pytanie? Wypełnij formularz kontaktowy